İdeal Kilo Hesaplama

Boyunuz : cm
Kilonuz : kg
Yaşınız :
Cinsiyetiniz :
:
İdeal Kilonuz : kg
Fark : kg

İdeal Kilo Nasıl Öğrenilir?

İdeal kilo: yaş, boy, kilo ve vücut kitle indeksine bakılarak yapılır. Vücut kitle indeksi kilo ölçüsünün boy ölçüsünün karesine bölünmesiyle elde edilir. Çıkan sonuca göre kilonun hangi aralıklarda olduğu tespit edilebilir.

Erkeklerde İdeal Kilo

Kadınlara nazaran kilolarına daha az dikkat eden erkekler, kilo almaya daha yatkındırlar. Türk kültüründe yer alan göbekli erkekler, bu durumun en iyi örneklerinden biridir. Vücut yapıları nedeniyle kadınlardan daha çok fiziksel güç sarf eden erkeklerin, daha çok yeme eğiliminde oldukları için kendilerine dikkat etmedikleri takdirde kilo almaları ve ciddi sağlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalmaları kaçınılmazdır. Erkeklerde ideal kilo hesabı: (50 + 2,3) x [boy uzunluğu (inç) – 60 ]

Kadınlarda İdeal Kilo

Kilo sorunu kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır. Minik rakamlar bile kadınların morallerinin bozulmasına ve farklı diyetlere yönelmelerine neden olabilmektedir. Bu diyetler bilinçsizce yapıldığında sağlıkları riske girebilir ve daha çok kilo alma tehlikesiyle karşılaşabilirler. Kadınlardaideal kilo hesabı: (5,5 + 2,3) x [boy uzunluğu (inç) – 60 ] Boyları aynı olan bir erkek ile kadın arasında erkeğin daha kilolu olması beklenir. Bunun nedeni kadınların kas yapısının erkeklerinkine göre daha hafif olmasından kaynaklanmaktadır. Vücut kitle indeksi hesaplamalarında ise cinsiyet farkına bakılmamaktadır.